Semn de carte - ediția 406
Țânțarul - Timothy C. Winegard
O lucrare inedită de nonficțiune narativă ce ne pune la dispoziție o perspectivă dramatică și cu totul nouă asupra istoriei omenirii, dovedind cum, de-a lungul a mii de ani, țânțarul a fost cea mai puternică forță care a determinat soarta lumii.
De ce a fost ginul tonic cocktailul preferat de coloniștii englezi din India și Africa? Cui ar trebui să-i mulțumească Starbucks pentru răspândirea sa globală? Ce a pus capăt Cruciadelor? De ce și-a cedat Scoția suveranitatea în favoarea Angliei? Care a fost arma secretă a lui George Washington în timpul Revoluției Americane?
Răspunsul la toate aceste întrebări – și la multe altele – este țânțarul. Țânțarul a deviat destinele unor imperii și națiuni, a năruit și a distrus economii și a decis rezultatul unor războaie importante, ucigând până acum aproape jumătate din umanitate – un număr estimativ de 52 de miliarde de oameni din totalul de 108 miliarde care au viețuit de-a lungul existenței noastre relativ scurte.
Fiind cel mai puternic vector de exterminare pe care l-a cunoscut vreodată omenirea, țânțarul și seria sa de flageluri devastatoare – printre care malarie, West Nile, Zika, febră denga și febră galbenă – au jucat un rol mai important în modelarea istoriei noastre decât orice altă creatură vie cu care împărțim acest sat global.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate

Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres

ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene

Au aruncat gunoiul pe domeniul public și au fost amendați. Au fost surprinși de camerele de supraveghere
Asfaltare pe un tronson al bulevardului Mamaia. Lucrările se desfășoară cu restricții de trafic rutier
Se reiau lucrările de modernizare la magistrala M2 din Constanța
Pirați, rock și vot! Festivalul din Sulina combină muzica cu responsabilitatea civică
965 de secții de votare în diaspora pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Mâine începe votarea
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

